Szukaj
  • Adrian

O, CHOINKA! CZYLI O JEDZENIU PODCZAS ŚWIĄT

Okres świąteczny w pełni, stoły uginają się pod ciężarem potraw, a pasek zapięty jest już na ostatnią dziurkę. Masz podobnie? Smakowitość jedzenia przygotowanego w tym czasie wykracza poza wszelką skalę, ustanawiając nowe rekordy. Dla wielu to moment beztroski i rozluźnienia od spraw codziennych. Nie mamy zamiaru odmawiać sobie dodatkowej porcji pierogów czy sernika. Jedyne czego potrzebujemy to obecność bliskich oraz góra jedzenia. W tym poście opiszę własne podejście do tematu świąt, również pod kątem żywieniowym.


Pamiętacie panią Bożenkę? Dla celów opisowych, stworzymy kolejne dwie osoby. Dwa odrębne bieguny, dwa podejścia, dwa światy.


Pierwszym bohaterem będzie Czesiek. Czesiu nie ma zamiaru słuchać ludzi, mówiących o rozsądnym jedzeniu. Jego zadaniem głównym jest pozostanie przy stole tak długo, dopóki będzie jedzenie. Nikt nie musi namawiać go do spróbowania wszystkich dwunastu potraw. Nie próbuje ich, on je pochłania. Ciasta nie liczy w kawałkach, tylko w blachach na godzinę. Choć pojawiła się już ciąża spożywcza to serniczka nie odmówi. Nie ma żadnych wyrzutów sumienia związanych z nadmiernym spożyciem potraw świątecznych. Cieszy się, bawi, celebruje każdą chwilę spędzoną w rodzinnym gronie.


Po drugiej stronie świątecznego stołu usiadł Wiesiek. Wiesiu to zagorzały zwolennik bycia fit. Dla niego nie ma opcji, aby popuścić pasa. Nawet w święta. Mama czy babcia męczyły się w kuchni, aby przygotować smakołyki, lecz nie robi to na nim żadnego wrażenia. Przynosi własne pudełka z jedzeniem. Wszystko wyliczone, wszystko ogarnięte, wszystko pod kontrolą. No, prawie wszystko...


Zaburzenia odżywiania, mówi Wam to coś?

Z definicji jest to realizowanie nieprawidłowego wzorca odżywiania, które skutkuje m.in. przyjmowaniem nadmiernej lub niedostatecznej ilości pożywienia.

Zgodnie z Klasyfikacją Zaburzeń Psychicznych (F50) dzielimy zaburzenia odżywiania na dwie kategorie:

Specyficzne zaburzenia odżywiania to przed wszystkim anorexia nervos oraz bulimia nervosa


Do niespecyficznych zaburzeń odżywiania należy jedzenie kompulsywne, napady objadania się, zespół jedzenia nocnego czy orthorexia nervosa.


Jedzenie kompulsywne to uzależnienie od pożywienia, objawiające się jedzeniem pomimo braku realnego uczucia głodu. Ten rodzaj zaburzenia nie ma celu zaspokojenie głodu, lecz jedzenie samo w sobie.


Napadami objadania się można nazwać przypadek, gdy zaczynamy jeść z chwilą odczucia głodu, lecz nie kończymy podczas jego zaspokojenia. Prowadzi to do fizycznego dyskomfortu, ponieważ ludzie cierpiący na tę przypadłość nie potrafią kontrolować wielkości posiłków.


Zespół jedzenia nocnego, jak sama nazwa wskazuje określa niepohamowany apetyt podczas nocy. Człowiek cierpiący na tę przypadłość potrafi jeść stosunkowo mało w czasie dnia, natomiast w nocy odczuwa silną ochotę podjadania, która niezaspokojona nie daje zasnąć.


Orthorexia nervosa, inaczej mówiąc jedzenie ortoreksyjne. Jest to obsesja na punkcie zdrowego odżywiania i jakości jedzenia. Osoba dotknięta tym zaburzeniem traktuje żywienie na zasadzie ''wszystko albo nic''. Jest to dążenie do perfekcjonizmu, które z marszu jest zadaniem utopijnym.


Powyżej opisałem dwa modele żywieniowe oraz streściłem przypadłości związane z żywieniem. Teraz określę własne zdanie na temat świąt i jedzenia w ich trakcie. Jestem zdania, że wszystko jest dla ludzi, lecz z umiarem. Nie mam zamiaru patrzeć na rodzaj potrawy, jakie makroskładniki się w nim znajdują czy witaminy w nich zawarte. Jeśli nie jesteśmy zależni od podawania insuliny z zewnątrz czy inne tego typu sprawy, gdzie odpuszczenie może wytworzyć wiele problemów zdrowotnych to korzystałbym w pełni z tego okresu. Nie zaprzątałbym sobie głowy tym tematem. Nie w tym momencie. Jedzenie w tym czasie ma sprawić mi przyjemność i jednocześnie uszczęśliwić osoby, które te dania przygotowały. Polecam znaleźć własny złoty środek i nie przejadać się, ani nie marudzić. Święta to czas dla bliskich i sprawmy, aby były jak najlepiej spędzone.


Wesołych świąt!

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie